Leila: Z jakimi problemami najczęściej zgłaszają się do Was osoby trenujące sporty kalisteniczne?
FizjoAccess: Najczęściej przychodzą osoby z bólami odcinka lędźwiowego, barków oraz kolan. Oczywiście zdarzają się też inne kontuzje ale pytanie dotyczyło tych najczęstszych.
Zazwyczaj są to problemy wynikające ze wcześniejszych zaniedbań ze strony pacjenta (nie odpowiednie przygotowanie ciała do wysiłku czy dawne niezaleczone kontuzje). Na szczęście większość takich przypadków jest do uratowania, poprzez naszą współpracę z pacjentem i jego organizmem, który ma spore możliwości do samoleczenia – my musimy je jedynie uruchomić

Leila: Jak zapobiegać występowaniu kontuzji w pole dance i street workout?
FizjoAccess: Zasada jest bardzo prosta- należy zadbać o ciało przed jak i po treningu! To skomplikowana maszyna. My jako terapeuci znacznie ten proces możemy wspomóc poprzez nasze zabiegi, aczkolwiek warto zainteresować się szeroko pojmowaną odnową biologiczną, zapewnieniem odpowiedniej diety i czy chociażby wystarczającej dawki snu.

Leila: Na jakie objawy szczególnie nasi sportowcy powinni zwracać szczególną uwagę?
FizjoAccess: Jest tak wiele objawów, że trudno odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Na pewno trzeba zwrócić uwagę na ograniczenia mobilności, kłucie, dyskomfort występujący w stawach. Bóle promieniujące do kończyn, uczucie ciągnięcia czy brak możliwości wykonania danego ruchu. Pamiętajmy, że każdy ruch powinien być bezbolesny.

Leila: Jakie zabiegi proponujecie pacjentom w Waszym gabinecie, a jakie mogą wykonać sami w domu ?
FizjoAccess: Potocznie wśród pacjentów nazywane jest to mobilizacją – my wolimy nazwę „terapia”. Oparta jest ona o szereg badań i technik manualnych (nie mylmy tego z masażem), które pozwalają na zmniejszenie bólu oraz przywrócenie odpowiedniego ruchu – co z kolei przekłada się na jakość i wydajność naszego ciała. Wyznajemy globalne podejście do pacjenta, co znaczy, że pracujemy z całym ciałem, a nie tylko lokalnie w miejscu bólu. Spowodowane jest to mnoga ilością połączeń, które występują w ciele.

Jeśli chodzi o profilaktykę to jest to uzależnione od danego przypadku – inne zalecenia otrzyma pacjent z uszkodzeniem dyskowym, a inne z uszkodzeniem np. kompleksu barkowego. Jeśli mamy to uogólnić to zazwyczaj zalecamy ruch na świeżym powietrzu, rollowanie lub jogę.

Leila: Jak często osoby uprawiające sport wyczynowo powinny zgłaszać się na wizytę u fizjoterapeuty?
FizjoAccess: Rozumiemy, że mówimy tutaj o wizytach profilaktycznych? Taka profilaktyka jest bardzo ważna. Tak jak robi się przegląd samochodu, tak samo warto dbać o siebie. Pamiętajcie, że zawsze łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Niestety nie mamy gotowej odpowiedzi odnośnie częstotliwości spotkań. Jest tutaj wiele zmiennych m.in. ilość jednostek treningowych. U osób które trenują bardzo intensywnie te wizyty będą na pewno częstsze.